Možno sa dočítate, že koronavírus nám poslali mimozemšťania

Autor: Zuzana Húleková | 15.4.2020 o 17:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  121x

Koronavírus už zachvátil celý svet, vyše miliarda ľudí sa nachádza v domácej izoláci. Vďaka tejto výnimočnej situácii vznikajú podmienky na šírenie dezinformácii aké tu ešte nikdy neboli.

Jedným z najväčších hoaxov, ktoré sa týkajú koronavírusu je ten, že COVID-19 umelo vznikol a "ušiel" z výskumných laboratórií alebo, že ho vypustili zámerne aby preriedila starnúcu populáciu v Číne.

S týmto tvrdením som sa prvé dva týždne karantény stretávala pomerne často, až som tomu skoro uverila. S predošlých skúseností však viem, že informácie si treba overiť z viacerých a relevantných zdrojov, tie toto tvrdenie nakoniec vyvrátili. 

Ďalší faktor je racionálne myslenie. Na celom svete vedci skúmajú nový vírus, ak by to bola pravda, táto informácie by sa stala svetovým "hitom" správ. 

Dezinformácie o pandémii sa na nás v tomto čase valia z každej strany. Niektoré sa objavujú aj vo vašom okrese. Tie sú ešte nebezpečnejšie, pretože človek si myslí, že sa situácia stala blízko neho a jeho rodiny.  (V našom okolí všetci s istotou tvrdili, že presne vedia, kto je prvým nakazeným. Nakoniec vysvitlo, že pri vyhlásení si pomýlili obce, ktoré majú rovnaký názov a žiadny nakazený sa u nás v okrese nenachádzal.)

Veľmi ma pobavil aj hoax o tankoch z USA, ktoré sa cez SR presúvajú na Ukrajinu. Ten je tak na úrovni tvrdení Štefana Harabína o 10- tisícoch černochoch z Afriky. 

Preto je v týchto dňoch dôležité aby ste triedili získané informácie, hlavne tie zo sociálnych sietí, ktoré sú najväčším šíriteľom hoaxov. Taktiež sa snažte situáciu racionálne vysvetliť tým, ktorí takýmto správam veria.

Niekoľko tvrdení, ktoré kolujú na sociálnych sieťach

 -Ibuprofen a paralen zhoršujú priebeh vírusu

- Pitie alkoholu alebo chlórového roztoku zabíja vírus v tele

- Komáre prenášajú koronavírus 

- Koronavírus priniesli do Európy vlakom 

- Bratislavu uzavrú a potraviny budú len na prídel

A s akými "zaručenými informáciami" ste sa stretli vy? Hoďte do komentára. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?